Psychoterapia po ludzku

PO LUDZKU 352x500

Jeśli psychoterapia jest dziś w modzie,  to moim zdaniem  bardzo pomyślny znak czasu. Pozwala na coraz śmielsze czerpanie z dobrodziejstw bardzo skutecznej metody rozwoju psychicznego. Rola psychologa i psychoterapeuty zyskuje zupełnie nowy, a przy tym bardzo pozytywny wymiar.

Nie ulega przecież wątpliwości, że każdy człowiek w ciągu życia doświadcza różnych trudności natury psychicznej. Chociaż nie wszyscy decydują się na korzystanie z profesjonalnej pomocy, to sytuacja zmienia się wyraźnie i dobrze rokuje na przyszłość. Usługi psychologiczne i psychoterapeutyczne stają się powszechnie dostępne, a dzięki psychoedukacyjnej aktywności przedszkoli, szkół i mediów rozwój psychospołeczny stał się, obok dbania o formę fizyczną, ważnym aspektem naszego życia.

„Dzięki mnogości dostępnych nurtów terapeutycznych możemy wybrać drogę najbardziej odpowiednią dla siebie. By jednak dokonać takiego wyboru, trzeba wcześniej poznać możliwości, z których możemy skorzystać. Obecnie do najpopularniejszych nurtów zaliczamy: psychoterapię behawioralno-poznawczą (CBT), psychoterapię Gestalt, psychoterapię systemową, psychoterapię narratywną, psychoanalizę, psychoterapię psychodynamiczną, psychoterapię zorientowaną na proces, psychoterapię ericksonowską oraz psychoterapię skoncentrowaną na rozwiązaniu (TSR), analizę transakcyjną i psychoterapię opartą na NLP (neurolingwistycznym programowaniu). Wymienione podejścia różnią się źródłem inspiracji, założeniami teoretycznymi i metodami pracy z klientem.”

Powyższy cytat pochodzi z Psychoterapii po ludzku, która jest jedną z bardzo ważnych książek przybliżających klientom temat psychoterapii indywidualnej, rodzinnej, grupowej i pomocy psychologicznej. Została przygotowana przez specjalistów z wrocławskiego Stowarzyszenia INTRO. Opublikowana i rozpowszechniana jako e-book, który możecie bezpłatnie pobrać poniżej w formacie pdf.

Gorąco polecam ilustrowaną przykładami książkę, która obniży lęk przed terapią i terapeutą. Pozwoli też zapoznać się z tajnikami zawodu, do którego my terapeuci przygotowujemy się przez długie lata. Bycie terapeutą, w moim przekonaniu, oznacza przede wszystkim bycie świadomym siebie samego, bo jest to warunek podstawowy do głębokiego zrozumienia innego człowieka, jego niepowtarzalności, niezwykłości, odrębności, przynależności i wolności jednocześnie.

Wiedza ratuje życie. Być może dzięki tej książce pomożesz sobie lub komuś innemu w potrzebie. Zapraszam do czytania.

Kliknij w link do bezpłatnego wydawnictwa w formacie pdf.

Dowiedz się więcej na temat różnych metod pomocy – kliknij w link ten do pliku pdf – „Psychoterapia po ludzku”.

 

aga_na_strone_mostu1

 

 

Agnieszka Marcisz – psycholog